Sodų bendrijų transformacija

Lietuvoje sodų bendrijos, lėtai bet užtikrintai virsta į gyvenamuosius rajonus. Ir tas procesas nenumaldomas. Retas kuris imasi renovuoti/statyti namelį sodų bendrijoje ir darbus atliks ~1980 m. dvasioje… visi statosi kuo didesnius, gerai įrengtus namus.

nuotrauka

Ryškiausias pavyzdys, ex prezidentės namas (buvęs) sodų bendrijoje Visorai. Kuriam sodų bendrijų gynėjui, tai panašu į “poilsio zoną” kur gyventojai atvažiuoja pasikapstyti savo daržuose?

https://lietuvosdiena.lrytas.lt/aktualijos/2009/07/20/news/d-grybauskaites-kaimynai-apsikabinome-baisiai-neverkeme-juk-ne-i-kara-isleidome–5786434/#foto=5786433

 

Procesai nenumaldomi.  Trumpai tariant, sodų bendrijos “išsigimsta” nuo pirminės idėjos. “Išsigimsta” dėka kreivų įstatymų, kurie leidžia statyti gyvenamuosius namus, gyventi sodų bendrijose. O valdžia ilgus dešimtmečius stengėsi nesikišti ir nereguliuoti, priimdama “kreivus” įstatymus.

Ignoravimo, nepastebėjimo laikotarpis senka. Nebegalima ignoruoti naujos kartos žmonių, kurie nepritaria nusistovėjusiai s.b. tvarkai, ekologinių problemų, dykstančių  naujų gyvenamųjų namų – stengiantis išvengti mokesčių ir t.t.

Ir valdžia, uab’ų atstovai (ups sodų bendrijų organizacijų) nesutaria, nežino ką daryti toliau. Įstatymų keitimas, diskusijos  -tai ne sprendimai, tai daugiau blaškymasis tarp dabarties realybės ir mėginimo išsaugoti iliuzijas, prisiminimus.

“Sodų bendrijų” atitikmenų yra ir užsienyje. Ir jos remiamoskontroliuojamos valstybės, stengiasi išsaugoti priminė idėja: poilsio zoną.

Pvz. Vokietijoje. Straipsnio gale pateiktame video, atkreipkite dėmesį, kokie namai stovi pastatyti per  150 metų.. kokios taisyklės galioja (niekas negyvena pastoviai ir t.t.)

“Sodų bendrijos” yra ir Danijoje. Jose negalima gyventi žiemą, galioja griežtos statybos sąlygos. Valstybė ten kontroliuoja, nenusimeta atsakomybės.

Gal ir kitose valstybėse yra, bet apie jas neturiu žinių.

Video: “sodų bendrija” Vokietijoje rusiškai

 

Video apie “sodų bendrijas” užsienyje, galima rasti ir daugiau www.youtube.com – ir jos nei per kur neprimena Lietuviškų (iš principo post sovietinės erdvės) “sodų bendrijų”

Mindaugas U.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *